مشاهده مطالب

نیاز 100000000000000 تومانی برای تکمیل راه‌های کشور

به گزارش سایپا سرچ  وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر نگاه یکپارچه به توسعه سرزمین بر مبنای حمل و نقل گفت: شاید یکی از دلایلی که منجر به تمرکز بیش از حد در برخی از مناطق شده است، اقدامات گسسته و ناپیوسته باشد. باید نگاه یکپارچه‌ای به توسعه سرزمین بر مبنای حمل و نقل داشت؛ ما به مفهوم یکپارچگی در توسعه حمل و نقل نیاز داریم.

عباس آخوندی در چهارمین کنفرانس بین المللی پل که صبح امروز چهارم بهمن ماه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد با اشاره به طراحی ۱۰ کریدور توسعه در ایران توضیح داد: این کریدورها در سه بخش کریدور اصلی، کریدورهای واصل کریدور اصلی و کریدورهای جمع آوری ترافیک تعریف می‌شوند که برای تکمیل آنها به حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نمی‌توان سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها را تنها متکی به بودجه نفت دانست ادامه داد: سالانه حدود پنج هزار میلیارد تومان بودجه دولتی در تمام حوزه‌ها دریافت می‌کنیم در این شرایط اگر تنها به بودجه دولتی متکی باشیم نمی‌توانیم به نتیجه مطلوب در این حوزه دست یابیم در نتیجه نیاز به اندیشه‌های نو و برتر وجود دارد تا جامعه، بازار و اقتصاد ایران در تامین مالی این حوزه کمک کنند و در نهایت از کل اقتصاد جهانی برای تامین مالی بهره‌مند شویم.

وی ادامه داد: در دوران رونق بودجه، اعتبارات صرف موارد به ظاهر مردم پسند شد که کشور را با گرفتاری مالی مواجه کرد. متاسفانه این سنت اقتصادی در چند دوره کشور وجود داشت.

آخوندی با بیان اینکه اندیشمندان و عقلا باید فکری برای رفع مشکلات این حوزه ارائه دهند ادامه داد: باید جایگاه کشور را به موقعیت استراتژیک برسانیم.

آخوندی با بیان اینکه بحث ساخت و نگهداری پل‌ها یکی از موضوعات حائز اهمیت در حوزه عمران کشور است گفت: پل در ادبیات ایران مظهر و نماد ارتباط تمدن‌هاست و در حال حاضر نیز در گفت‌وگوی تمدن‌ها از پل به عنوان نماد اصلی استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: از جامعه علمی کشور درخواست می‌کنم در حوزه‌ مالی و نظام سرمایه‌داری زیرساخت‌های کشور، حوزه فنی و مهندسی بخش ساخت‌، مدیریت و نگهداری پل‌ها و همچنین ارتقاء جنبه معماری و زیباشناسی آن همکاری و فعالیت داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه زیرساخت‌های ملی توسعه باید ارتقا یابند ادامه داد: ‌ایران کشور پهناوری است و در موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای قرار دارد؛‌ از جنوب به دریای عمان و خلیج فارس و از شمال به دریای خزر مرتبط است. این کشور همسایه کشورهایی چون روسیه، ترکیه، عراق، افغانستان و پاکستان است و به واسطه موقعیت جغرافیایی ارتباط‌هایی با اروپا، خاور دور و شرق آسیا دارد. به دلیل موقعیت کشور و ارتباط آن با دریا و سلسله جبال البرز و زاگرس، اجرای پروژه‌های عمرانی همچون پل و سازه‌های دریایی ناگزیر است و به این دلیل لزوم بهره‌گیری از دانش‌ مهندسی در این حوزه احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه ایران از تجربه 100 ساله دوران مدرن برخوردار است ادامه داد: زمان آن رسیده که ارزیابی‌ مناسبی از دوره‌های تاریخی ایران داشته باشیم. نیاز است ارزیابی‌هایی از مسائل اقتصادی، فنی و نظام‌های مدیریتی کشور انجام شود تا بدانیم در کجای کار ایستاده‌ایم. در حال حاضر آمارهای خوبی از جهت توسعه و اجرای طرح‌های فنی وجود دارد. در ایران بیش از 360 هزار پل بزرگ و کوچک در حوزه جاده‌ای وجود دارد که برآورد می‌شود ارزش ریالی این پل‌ها به طول 1500 کیلومتر، بیش از 300 هزار میلیارد ریال باشد.

وی به پل‌هایی که روی خطوط راه‌آهن ایجاد شده، اشاره کرد و گفت: بیش از 6 هزار پل روی راه‌آهن وجود دارد که ارزش ریالی بسیار بالایی دارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 210 هزار کیلومتر جاده در کشور به ارزش بیش از 200 هزار میلیارد تومان وجود دارد. این آمار نشان می‌دهد حجم سرمایه‌گذاری این حوزه در 100 سال گذشته قابل توجه بوده اما باید به کارآیی این سرمایه‌گذاری‌ها نیز توجه کرد که البته جای تامل و بازاندیشی فراوانی دارد.

آخوندی با بیان این که به صورت میانگین در هر کیلومتر مربع از ایران (با احتساب کویر و کوهستان) حدود 48 نفر زندگی می‌کنند ادامه داد: این تراکم در همه نقاط یکپارچه نیست و برای مثال در ساحل دریای عمان این تراکم حدود 4.8 نفر است؛ عددی که نشان می‌دهد با وجود همه کارهایی که در این حوزه انجام شده عملا به سمت تعادل پیش نرفته‌ایم. باید در بحث سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف کشور بازاندیشی فراوان داشت. اگر اقدامات انجام شده در بخش سرمایه‌گذاری منجر به تمرکز بیش از حد در کانونی مثل پایتخت و چند کلانشهر شود و بقیه سرزمین خالی از جمعیت باشد نشان می‌دهد که بخشی از کار دچار مشکل است، پس باید نگاه بالاتری به این مساله داشت.

وزیر راه و شهرسازی افزود: شاید یکی از دلایلی که منجر به تمرکز بیش از حد در برخی از مناطق شده است، اقدامات گسسته و ناپیوسته باشد. باید نگاه یکپارچه‌ای به توسعه سرزمین بر مبنای حمل و نقل داشت. ما به مفهوم یکپارچگی در توسعه حمل و نقل نیاز داریم.

وی با بیان این‌که یکپارچگی میان شقوق مختلف حمل و نقل یکی دیگر مسایل حائز اهمیت در این حوزه به شمار می‌آید، ادامه داد: در کشور ما همواره نظام مدیریتی کاملا بخشی بوده و هنوز روحیه بخشی‌نگری غالب است. از نگاه شهروندان مرزهای درون سازمانی وجود ندارد و شاید این تقسیمات برای نظام‌های اداری معنادار باشد اما برای شهروندان معنایی ندارد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که به سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در حمل و نقل نیاز است، ادامه داد: تنها برای اتمام کریدور بندر امام تا بندر گواتر به حدود دو هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است.

وی با تاکید بر این‌که در بحث مهندسی باید به مسایلی همچون کاهش قیمت تمام شده، افزایش عمر مفید سازه‌ها، مدیریت یکپارچه و افزایش بهره‌وری داشته‌هایمان توجه کنیم افزود:. باید بدانیم که چگونه از سرمایه‌ موجود به شکل بهتری بهره ببریم.

آخوندی با بیان این‌که همواره نیاز به دسترسی به دانش فنی در ساخت، نگهداری و کاهش قیمت تمام شده، وجود دارد ادامه داد: نگهداری و مرمت پل‌ها و جاده‌ها در راستای حفظ سرمایه ملی در اولویت وزارت راه و شهرسازی قرار دارد. به این ترتیب سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با کمک مجامع علمی باید بکوشد وضعیت نگهداری پل‌ها را ارتقا دهد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در حال حاضر 60 پل بزرگ در کشور در حال ساخت است، اظهار کرد: توجه به بحث معماری راه‌ها نیز یکی دیگر مسایل حائز اهمیت در این حوزه است. در چارچوب ارتباط تمدن‌ها باید به طراحی و اجرای زیبای پل‌ها نیز توجه و معماری راه‌ها نیز در نظر گرفته شود.

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران

     

    مارادرگوگل محبوب کنید: