سایپا سرچ | لحظه به لحظه با اخبار و قیمت روز خودرو
کدام مدل از سمند در ایران کارآمدتر است ؟

کدام مدل از سمند در ایران کارآمدتر است ؟

کدام مدل از سمند در ایران کارآمدتر است ؟

به گزارش سایپا سرچ به دنبال درخواست خوانندگان محترم و تصويب شوراي سياست‌گذاري بر درج مشخصات خانواده محصولات با كد كلاس‌هاي متفاوت به صورت دوره‌اي كه با هدف آشنايي بيش‌تر مخاطبان با آخرين تغييرات در خودروهاي توليدي شركت های ایرانی صورت مي‌گيرد، اين هفته تصميم گرفتيم تا به بررسي خانواده خودروهاي سمند و سورن بپردازيم. اين خودروها كه گستره و تنوع زیادي دارن دو از محبوبيت بالايي در ميان عموم مردم برخوردارند، به نمادي از خودروهاي داخلي ايمن، قابل اعتماد و همه‌پسند تبديل شده‌اند.

اميدواريم مطلب حاضر نيز مورد استفاده و قبول شما قرار گيرد.

پس از گذشت سه دهه از توليد پيكان ( ساخت شركت تالبوت انگليس ) و عدم قابليت ارتقا در شكل ظاهري و فني آن، نياز مبرم به طراحي و ساخت خودرو جديد و كاملا متفاوتي نسبت به پيكان مد نظر قرار گرفت. لذا شركت ايران خودرو در راستاي پيشبرد اهداف سازندگي كشور و ايجاد توان رقابت با شركت هاي خودروساز خارجي، با همكاري مهندسان و متخصصان ايراني در مركز تحقيقات ايران خودرو، نمونه هايي از اولين خودرو ملي را با نام سمند طراحي و توليد کرد.

»سمند« از مزايايي همچون قطعات يدكي ارزان و در دسترس، ايمني بالا به دليل برخورداري از بدنه مستحكم و تجهيزات ايمني، راحتي سرنشينان با صندلي هاي طراحي شده متناسب با ويژگيهاي بدني آنها، ابعاد مناسب براي استفاده درون و برون شهري، فضاي قابل توجه داخل اتاق و صندوق عقب و نيز فرمان پذيري خوب به ويژه در جاده های پر پيچ و خم برخوردار است. طبق نظرسنجي از خريداران، اين خودرو توانسته بسياري از انتظارات مشتريان را برآورده سازد.

در سال 1383، شركت در راستاي ارتقای محصول سمند اقدام به بهبود و مجهزتر كردن اين خودرو، بانام »سمند LX « کرد. ايرانخودرو ضمن انجام بهبودهايي در بدنه خودرو و تغييراتي در ظاهر آن، تجهيزات و امكانات بيشتري براي اين خودرو لحاظ نمود. امروزه سمند LX با بهره مندي از ايمني بالا و امكانات مناسب به يكي از محبوبترين خودروهاي ايران و حتي برخي از كشورهاي هدف صادراتي شده است.

در سال 1386، ايران خودرو براي آندسته از مشتريان كه خواهان محصولي مدرن تر و با ايمني بالاتر بودند، اقدام به طراحي محصول جديدي با نام »سورن« و سپس »سورن ELX « کرد. برخورداري از طراحي جديد و زيبا در داشبورد و رودري ها به همراه مجهز شدن اين خودرو به سيستم عيب‌يابي هوشمند ) مولتي پلكس ( باعث شده تا سورن ELX از ابتداي عرضه، محبوبيت لازم براي كسب سهم از بازار را به دست آورد.

كليد ورود به بازارهاي صادراتي، موفقيت در تست هاي ايمني است و سورن ELX توانسته آزمون هايمختلف ايمني را با سربلندي پشت سر بگذارد و تاييديه موسسه »ایديادا«ي اسپانيا را كه يكي از معتبرترين مراكز تست خودرو است، اخذ کند. سورن ELX حاصل سالها تجربه مهندسان ايراني در توليد خودروي ملياست كه با مجهز شدن به آخرين تكنولوژي هاي روز دنيا هم اينك در معرض انتخاب مشتريان ايراني قرار داده شده است.

توليد و عرضه حدود يك ميليون دستگاه از خودروهاي خانواده سمند در طي يك دهه، نشان دهنده استقبال مشتريان از اين خانواده خودرو است. خانواده سمند در حال حاضر در سه گروه SE ، LX بنزيني و گازسوز و نيز سورن ELXتوليد و عرضه ميشوند.

قواي محركه

پيشرانه هاي به كار رفته در خودروهاي خانواده سمند شامل دو نوع موتور زیر است:  

 XU7 بنزيني و گازسوز 

 EF7 بنزيني و پايه گازسوز  

در حال حاضر پيشرانهXU7 در خودروهاي سمند SE و LX و سورن ELX مورد استفاده قرار ميگيرد و از پيشرانه EF7 نيز در سمند LX و سورن ELX استفاده ميشود.

سامانه‌هاي الكترونيكي

سيستم هاي الكترونيكي به‌كار رفته در خانواده سمند به طور كلي سه نوع به شرح زیر است:
 سامانه الكترونيكي ساده
 سامانه هشداردهنده الكترونيكي گويا  سامانه هشداردهنده مالتي پلكس در حال حاضر نوع اول در سمند اسايي، نوع دوم در برخي از انواع سمند LX و نوع سوم نيز در سورن ELX و برخي تيپ های سمند LX عرضه ميشود.

تيپ‌بندي

كلاس بندي محصولات سمند LX و سورن ELX به شرح زیر است.

سمند‌ ال‌ايكس :

1- سمند ال ايكس با موتور ايكس‌يو7 بنزيني ( كد كلاس2 )293- سمند ال ايكس با موتور ايكس‌يو7 دوگانه سوز ( كد كلاس 3 )298- سمند ال ايكس با موتور EF7 بنزيني (كد
كلاس4 ) 292 - سمند ال ايكس با موتور ايي اف7 پايه گازسوز ( كد كالس291 )

سورن ELX :

1- سورن ELX با موتور ايكس‌يو7 بنزيني ( كد كلاس2 ) 554- سورن ELX با موتور ايي اف7 بنزيني (كد كلاس575) به مهمترين تفاوت هاي موجود در تجهيزات و آپشن هاي خودروهاي مختلف خانواده سمند، در زیر اشاره شده است:

امكانات خاص سمند‌ LX نسبت به سمند SE :
 تنظيم برقي پشتي صندلي های جلو
 تنظيم برقي آيینه های جانبي با حسگر دماسنج
 چراغ مه شكن جلو
 آنتن اكتيو
 دسترسي به صندوق از داخل اتاق
 چراغ نقشه خوان
 حسگر دنده عقب (سامانه كمك پارك)
 بازكن در صندوق از داخل اتاق و از روي سویيچ
 شيشه بالابر برقي درهاي عقب
كارت طلايي سه ستاره

امكانات خاص سورن ايي‌ال‌ايكس نسبت به سمند ‌ال‌ايكس:

 سيستم تهويه اتوماتيك
كيسه هواي سمت راست (در برخي تيپ هاي سمند نيز وجود دارد )
 سيستم برقي هشداردهنده هوشمند مالتي پلكس
 ترمزهاي عقب ديسكي
 آيینه های جانبي راهنمادار
 زه های همرنگ بدنه
 قابليت تنظيم چراغهای جلو از داخل
 بلندگوهاي توييتردار
 چراغ های عقب LED

383v5kfczkq7x6zvnvze.png

j5mv7zt7bmzc42wwgjua.png

jnoa9rkc9wrmgp7oh2he.png

 

محصولات پیشنهادی

دیدگاه خود را ارسال نمایید