سایپا سرچ | لحظه به لحظه با اخبار و قیمت روز خودرو
هدایای سبز میتسوبیشی به محیط زیست ایران از راه رسید

هدایای سبز میتسوبیشی به محیط زیست ایران از راه رسید

 هدایای سبز میتسوبیشی به محیط زیست ایران از راه رسید

دو دستگاه میتسوبیشی اوتلندر پلاگین هیبرید که در خلال سفر خانم دکتر معصومه ابتکار ، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست ایران در فروردین 93 به ژاپن از سوی شرکت میتسوبیشی موتورز به وی اهدا شده بود بعد از گذشت حدود 10 ماه با همکاری شرکت آرین موتور پویا ، نماینده رسمی میتسوبیشی موتورز ژاپن ، در آستانه روز هوای پاک به تهران رسید و در نمایشگاهی که به مناسبت این روز در پارک پردیسان تهران برگزار شده بود به نمایش در آمد .

رئیس سازمان محیط زیست فروردین امسال برای پیگیری همکاری های دو جانبه زیست محیطی بین ایران و ژاپن عازم آن کشور شد . در جریان این سفر دو دستگاه از پرفروش ترین محصول پاک میتسوبیشی از سوی این شرکت به عنوان هدیه به وی و سازمان محیط زیست ایران اهدا شد . میتسوبیشی اوتلندر PHEV ( پلاگین هیبرید) نخستین شاسی بلند پلاگین هیبرید جهان است و پس از نیسان Leaf به عنوان دومین خودرو پرفروش در این کلاس شناخته می شود . این خودرو برای اولین بار در نمایشگاه 2012 خودرو پاریس رونمایی شد و طی آمار 9 ماه نخست سال 2014 به عنوان دومین خودرو پرفروش الکتریکی جهان شناخته شد . شرکت میتسوبیشی تا کنون موفق به فروش بیش از 48 هزار دستگاه از این خودرو در سراسر جهان شده است که بازار کشور های اروپایی با حدود 28 هزار دستگاه در صدر این آمار قرار دارد . ژاپن با فروش حدود 20 هزار دستگاه در رتبه دوم فروش اوتلندر PHEV قرار دارد .

دکتر معصومه ابتکار در مراسم روز هوای پاک که در پارک پردیسان تهران برگزار شد ضمن رونمایی از این هدایای سبز میتسوبیشی ژاپن ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک شاهد استفاده از این خودرو های پاک در ناوگان حمل و نقل کشور باشیم .

اصطلاح پلاگین هیبرید یا PHEV به خودرو هایی گفته می شود که ضمن بهره گیری از مجموعه باتری های قابل شارژ و موتور الکتریکی به یک موتور بنزینی یا دیزلی نیز مجهز شده اند ( هیبرید ی ) و همچنین باتری این خودرو ها از طریق موتور بنزینی و یا شارژ مستقیم باتری ها از طریق برق شهری ( پلاگین ) امکان پذیر است . اوتلندر PHEV به عنوان اولین شاسی بلند پلاگین هیبرید جهان از مجموعه باتری های لیتیوم یونی 300 ولت (12 کیلووات ساعت) به عنوان نیروبخش دو موتور الکتریکی اش بهره می برد و قلب بنزینی آن در دست پیشرانه 2 لیتری مجهز به تکنولوژی MIVEC میتسوبیشی است . این خودرو امکان حرکت در سه حالت را فراهم می کند . در حالت EV یا تمام الکتریکی اوتلندر PHEV می تواند تا 52 کیلومتر مسیر را بپیماید و حداکثر سرعتش را به 120 کیلومتر در ساعت برساند . در این حالت هیچ آلودگی صوتی و صدایی از خودرو تولید نمی شود و تمام بار حرکتی خودرو بر دوش باتری ها و دو موتور الکتریکی آن  و بدون دخالت موتور بنزینی است . این خودرو در این حالت هیچ مصرف سوختی ندارد و آلایندگی آن صفر است . در حالت Series ، موتور بنزینی برای شارژ باتری وارد مدار می شود و مصرف خودرو تنها 1.9 لیتر در هر 100 کیلومتر است و آلایندگی عدد 44 گرم دی اکسید کربن در هر کیلومتر را نشان می دهد که رقمی کمتر از یک پنجم خودرو های بنزینی مشابه است . حالت سوم حرکتی این شاسی بلند دو دیفرانسیل 4WD ، با عنوان Parallel شناخته می شود که در آن موتور بنزینی کنترل حرکت را در سرعت های بالا به دست می گیرد و موتورهای الکتریکی  به کمک آن می آیند .تمامی این فرآیند بطور هوشمند و تمام اتوماتیک انجام می شود.  وظیفه انتقال قدرت در این خودرو بر عهده یک گیربکس تک سرعته است و برای آغاز حرکت این گیربکس تنها باید در حالت D قرار بگیرد . شارژ معمولی اوتلندر PHEV از طریق برق شهری به حدود 3.5 ساعت زمان نیاز دارد و در صورت انتخاب شارژ سریع این زمان به 30 دقیقه کاهش پیدا می کند .

دیدگاه خود را ارسال نمایید