سایپا سرچ | لحظه به لحظه با اخبار و قیمت روز خودرو
معرفي بازي Grid Autosport

معرفي بازي Grid Autosport

معرفي بازي  Grid Autosport

نام بازی: Grid Autosport سازنده: Codemasters ناشر: Codemasters سبک: مسابقه‌ای پلتفرم: PC – X360 – PS4 امتیاز: 6.0

سبک رانندگی در نسل هفتم از اقبال بسیار خوبی برخوردار بود. هم حرفه‌ای‌ها و هم تازه‌کارهای این سبک با عناوین مطرحی پا به میدان گذاشتند تا هم دل بازیکنان را شاد کرده، هم علاقه خود را به خودرو نشان دهند (عناوینی مثل فورزا و توجه آنها به جزئیات واقع‌نمایانه، شاهدی بر این مدعاست). دو تا از عناوین خوش ساخت و مطرح این سبک، به سری Grid مربوط است که با نام Race Driver: Grid و Grid 2 به بازار عرضه شده و امتیازات زیادی را کسب کرده‌اند. تازه‌ترین قسمت این سری بازی بتازگی و با نام Grid Autosport عرضه شده که اگر بخواهیم صادقانه درباره‌اش نظر بدهیم، باید بگوییم در سطح انتظار ظاهر نشده است. البته افت کیفی بازی‌ها در پایان یک نسل، امری طبیعی است و بزرگنمایی بیش از حد آن نیز منصفانه نیست، اما با چند ساعت تجربه‌ این عنوان برای بازیکن مسجل می‌شود کم‌کاری‌هایی شده است.

 

یکی از واضح‌ترین تغییرات این قسمت، حذف حال و هوای بیش از حد جوان‌پسندانه و اغراق‌آمیز آن است که با توجه به مخاطب، ممکن است یک تغییر پسندیده یا منحوس به نظر بیاید. این قسمت اصراری بر تحمیل حالت داستانی ضعیف و سخره‌آمیز نداشته و بدون هیچ حرف و حدیثی سراغ اصل مطلب می‌رود. به هر حال پس از یک نسل تمرکز افراطی روی ارائه‌ روایت در هر جای مربوط و نامربوط، مدتی است سازندگان به تجربه‌ خالص بازی روی آورده‌اند. از همان ابتدای بازی به مدهایی مثل Touring Car Event، Street Race، Night Time Endurance، Time Trial و Drift دسترسی خواهید داشت و مقدار شرکت شما در هر مد، بستگی به سلیقه و علایق شخصیتان خواهد داشت.

 

مدهای بازی به پنج شاخه‌ اصلی تقسیم شده‌اند که پیشروی در هر یک به شکلی مستقل صورت می‌پذیرد. در حالت Touring Car Event ماشین‌ها در هم می‌لولند و برای کسب مقام اول رقابت می‌کنند. در حالت Endurance، باید مسابقات طولانی‌تری را انجام داده و در طول آن، حواستان به تایرها نیز باشد. در حالت Open-Wheel کنترل خودروهای فرمول یک سطح پایین را به عهده می‌گیرید و در حالت Tuner خودروهای قدرتمند ژاپنی و عضلانی آمریکایی در اختیارتان خواهد بود. در حالت Street نیز در مسابقاتی شرکت خواهید کرد که در مسیرهای خیالی در شهرهای معروف برگزار می‌شوند.

در آغاز هر یک از مسابقات، می‌توانید یک دیسیپلین انتخاب کرده و آن را تقویت کنید. بازی‌ این طور وعده می‌دهد که پس از تجربه‌ همه‌ دیسیپلین‌ها می‌توانید یکی از آنها را انتخاب و تا انتها تقویت کنید. منتها چنین اقدامی، دست شما را برای شرکت در مهم‌ترین مسابقات بازی خواهد بست.

امتیازات هر دیسیپلین، مستقل به دست می‌آید، اما برای ورود به مهم‌ترین مسابقات بازی، موسوم به Grid، لازم است که در تمام آنها به یک درجه‌ خاص برسید. این به معنای آن است که نمی‌شود در طول بازی فقط به یک یا چند مد بچسبید و با آنها خود را سرگرم کنید و باید در تمام آن‌ها خود را بیازمایید.

مشکل از اینجا آغاز می‌شود که با وجود مدهای متعدد و چند خودرو، بعید نیست بعضی از آنها برای بازیکن ناخوشایند بوده و نادیده گرفته شوند. قطعا کسانی پیدا می‌شوند که از نحوه‌ کار خودروهای عضلانی خوششان نیاید یا اصلا میانه‌ خوبی با چالش‌های زمانی نداشته باشند. همین امر باعث می‌شود بازیکن در این موارد به یافتن ساده‌ترین راه برای رفع و رجوع کردن، آنها را از سر باز کند تا فرصت پرداختن به مدهای مورد علاقه فراهم شود.

یکی از بهترین راه‌ها برای صعود سریع‌تر، بالا بردن سختی بازی است. تنظیم هوش مصنوعی روی درجه‌ مشکل، حذف خطوط مسیر، خاموش کردن کنترل حرکت و اجبار به استفاده‌ صرف از دوربین داخل خودرو، سطح بازیکن را به سرعت فزاینده‌ای افزایش خواهند داد. البته اگر یک تازه‌وارد در دنیای بازی‌های رانندگی هستید، بهتر است درجه‌ صدمات به خودرو را روی پایین‌ترین سطح تنظیم کنید. هر چه باشد اول شدن در ساده‌ترین حالت، عایدی‌های بیشتری نسبت به آخر شدن در سخت‌ترین حالت دارد!

فارغ از درجه‌ سختی، باید خود را با نحوه‌ عملکرد خودروها در مدهای مختلف وفق دهید. در حالت Tour ، بخشندگی بیشتری را نسبت به صدمات وارده به خودروها شاهد هستیم. همچنین ترمز زدن با وقفه یا دریفت‌های کوچک، اثر محسوسی در کاهش سرعت نخواهند داشت. در مقابل، خودروهای حالت Open-Wheel به دقت بیشتری نیاز دارند. با کمی خطا در گاز دادن پس از پیچ، ممکن است کنترل خودرو را از دست بدهید.

البته غیر از تمام گفته‌ها، با یک بازی شبیه‌ساز طرف نیستیم و هم تازه‌واردان با کمی وقت سپری کردن با کنترل‌های آن خو می‌گیرند، هم کهنه‌کاران ریسینگ‌باز آن را با سرانگشت خود بازی خواهند داد. به طور کلی کنترل‌ها خیلی ساده‌تر از آنچه از یک خودروی واقعی انتظار دارید، پاسخ می‌دهند.

هوش مصنوعی از قبل بهتر شده و تنوع بیشتری را به نمایش می‌گذارد. بعضی از رقبا حالت خصمانه‌تری داشته و ممکن است حرکات نامعقولی از آنها سر بزند، در حالی که برخی دیگر کاملا محافظه کار بوده و برای گاز دادن به دنبال فضای باز و عاری از پیچ و خم می‌گردند. همین باعث شده که G:A عاری از هیجان نباشد و هر لحظه انتظار خطری نو، از زاویه‌ای غیرمنتظره را داشته باشید.

هوش مصنوعی در حالت Tour به بهترین نحو عمل کرده و مسابقاتی سرشار از رقابت را رقم می‌زند. اما در دو حالت Open-Wheeled و Endurance، به دلیل سازگار نبودن سبک هوش مصنوعی با آنها، شاهد اتفاقات ناخوشایندی هستیم. گاهی ممکن است چند بار یک مسابقه را از نو آغاز کنید، چون یکی از رقبایی که شخصیت تندخو دارد با یک حرکت باعث تصادف در قسمت‌های بسته و در هم تنیدن خودروها می‌شود. چنین وقایعی حتی ممکن است بازیکن را به اقدامات نامتعارفی چون راندن در چمن کنار مسیر ترغیب کند.

در نهایت می‌توان این‌طور برآورد کرد که G:A برای آن دسته از افراد است که دوست دارند تمام عناوین سبک مورد علاقه‌ خود را تجربه کنند. اگر فقط دنبال کلاس الف‌ها هستید، بهتر است چشم خود را روی آن ببندید، اما اگر تنوع را در هر شکل و صورتی دوست دارید، این عنوان راضیتان خواهد کرد.

سیاوش شهبازی

محصولات پیشنهادی

دیدگاه خود را ارسال نمایید