سایپا سرچ | لحظه به لحظه با اخبار و قیمت روز خودرو
داخل خودرو حریم خصوصی نیست

داخل خودرو حریم خصوصی نیست

 داخل خودرو حریم خصوصی نیست

سخنگوی ناجا از وضع خوب مرزها تا دستگیری اعضای باند جعل و کلاهبرداری و شناسایی انتشار دهندگان تهمت های ناروا به برخی از مسئولین رده بالا خبر داد.
 
چندی پیش در شبکه های اجتماعی شایعه ای مبنی بر واریز مبالغ دریافتی برای تعویض پلاک خودرو به حساب برخی مدیران ارشد ناجا منتشر شده بود، گفت: پنج نفر از کسانی که این شایعه را رواج دادند توسط پلیس امنیت ناجا شناسایی و تحویل مراجع قضایی شدند و در حال حاضر ضمن ابراز ندامت با قرار قانونی، پرونده در حال پیگیری است.

به گفته وی، متأسفانه این افراد کارمند دفاتر اسناد رسمی در چند استان بودند که با آنها برخورد قضایی صورت گرفت.

منتظر المهدی افزود: بدیهی است که هر گونه واریزی برای تعویض پلاک مستقیما به حساب خزانه دولت و توسط خود مشتریان انجام می شود.

سخنگوی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص شیشه های دودی خودروها با اعلام اینکه استفاده از شیشه دودی برابر مصوبات هیئت وزیران به نحوی که راننده و سرنشینان آن ممنوع است و لاجرم پلیس در مواجهه با آن باید اعمال قانون کنند گفت: رانندگان باید برای استفاده از برچسب های دودی آن را به گونه ای انتخاب کنند که امکان رویت داخل خودرو از فاصله سه متری مهیا باشد. البته رعایت این قانون هم در دید راننده تأثیر بسزایی دارد و هم از منظر امنیتی مورد نظر پلیس است.

وی همچنین در خصوص دریافت گواهینامه بدون شرط سربازی اظهار کرد: تناقض روایی میان قوانین، دست پلیس را برای اجرای این قانون بسته است. از قانونگذاران درخواست می شود ابهامات موجود در این مورد را برطرف کنند تا از طریق ستاد کل نیروهای مسلح به پلیس ابلاغ شود تا بتوانیم این تسهیلات را در اسرع وقت برای مشمولان ایجاد کنیم.

منتظر المهدی تصریح کرد: دیروز در همایش قوه قضائیه اعلام شده است که ابهام موجود در این بند قانونی برطرف شده اما هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است.

به گفته وی، مواد قانونی ۱۰ و ۵۸ وظیفه عمومی در تناقض با ماده ۵۴ قانون و بیمه است که طبیعتاً اگر پلیس بخواهد هر سه را اجرا کند مشمولین را که برای دریافت گواهینامه مراجعه می کنند و غیبت سربازی دارند را باید دستگیر کند.

سخنگوی ناجا با اشاره به اینکه ماده ۱۰ بر این مبناست که شرط لازم برای اخذ گواهینامه مشخص شدن خدمت وظیفه عمومی است، تأکید کرد: در ماده ۵۸ قید شده که پلیس موظف است که نسبت به شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولین غایب و فراری اقدام کند. در ماده ۵۴ قانون بیمه نیز تصریح شده گواهینامه بدون شرط سربازی لازم الاجرا است.

داخل خودرو حریم خصوصی نیست

معاون اجتماعی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قوانین جاری و از جمله تبصره ماده ۵ از قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر مصوب سال ۹۴ اظهار کرد: اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرند از جمله وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نیستند و طبیعتاً رعایت هنجارها و الزامات قانونی در درون آنها باید رعایت شود.

وی افزود: در نظر داشته باشیم که سنگ بنای زیست مسالمت آمیز توأم با آرامش ذهنی، روانی و رعایت هنجارها در جامعه است و در تمام دنیا هنجارهای آن کشور توسط مردم رعایت می شود.

به گفته سردار منتظرالمهدی، حجاب هنجاری است که در جامعه ما پذیرفته شده و مبتنی بر قوانین حاکم بر نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز هست که پاسبان آن خود مردم هستند و در راستای نظارت و قضاوت اجتماعی تحقق پیدا می کند.

معاون اجتماعی ناجا ادامه داد: تذکر لسانی، انسانی و احساسی توسط خود مردم بسیار کارآمد است. همکاران من در بخش هایی از ناجا موظف هستند برای رعایت حقوق شهروندی و ایجاد امنیت اجتماعی در ابعاد جانی، مالی، ناموسی، اخلاقی و البته احساس امنیت در سپهر روانی در مواجهه با هرگونه هنجارشکنی مداخله کنند.

 

محصولات پیشنهادی

دیدگاه خود را ارسال نمایید