سایپا سرچ | لحظه به لحظه با اخبار و قیمت روز خودرو
دست نامرئی دولت در شرکت‌های خودروساز

دست نامرئی دولت در شرکت‌های خودروساز

دست نامرئی دولت در شرکت‌های خودروساز رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)  www.idro.ir/

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) سهم این سازمان به عنوان نماینده دولت در سهام 2 شرکت بزرگ خودروساز کشور را 13 درصد ذکر کرد، با این حال بررسی اطلاعات سهام دو شرکت اصلی خودروساز نشان می دهد که بخش عمده دیگر سهام خودروسازان در دست گروه های شبه دولتی و همچنین زیرمجموعه خود خودروسازان است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از خراسان، اواسط مردادماه بود که رئیس شورای رقابت از نامه نگاری این شورا با بورس در خصوص معاملات ضربدری خودروسازان و همچنین لزوم واگذاری سهام سازمان گسترش در شرکت های خودروساز خبر داده و گفته بود: طبق مصوبه سال 90 شورای رقابت، سهام ایدرو در شرکت های خودروساز باید واگذار می شد که تا کنون این اتفاق نیفتاده است.

با این حال منصور معظمی رئیس سازمان گسترش در واکنش به سخنان فوق گفته است: رئیس شورای رقابت دقت کافی به این موضوع نداشته است، چرا که مدیریت خودروسازان در دست ایدرو یا وزارت صنعت نیست و ما در هر کدام از دو شرکت خودروساز فقط یک صندلی هیئت مدیره داریم. وی با تاکید بر این که شرکت‌های خودروساز خصوصی هستند، افزوده است: سهم دولت در بازار خودرو از نظر میزان تولید 13 درصد، ارزش 7 درصد و ظرفیت 14.5 درصد است.  

فراخبر

اگرچه بر اساس اطلاعات سازمان بورس، سازمان گسترش و نوسازی صنایع به عنوان یک سازمان دولتی، رسماً در هیئت مدیره هر یک از خودروسازان تنها صاحب یک کرسی است، اما نگاهی به ترکیب سهامداران و اعضای هیئت مدیره این دو شرکت، بیانگر نکاتی دیگر است.در این باره گزارش تسنیم از شبکه کدال بورس نشان می دهد اگر چه سازمان گسترش، صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد و شرکت های مجموعه سایپا هرکدام می توانند یک جایگاه از 5 جایگاه اعضای هیئت مدیره سایپا را در اختیار داشته باشند. با این حال سازمان گسترش عملاً صاحب 2 کرسی در هیئت مدیره این شرکت است.

به گونه ای که یک کرسی مستقیماً در اختیار این سازمان و کرسی دیگر در اختیار شرکت تعاونی کارکنان این سازمان می باشد. این موضوع در خصوص ایران خودرو نیز مشاهده می شود.از سوی دیگر، نگاهی به سهامداران عمده دو خودروساز بزرگ کشور بیانگر این است که برخلاف گفته های رئیس سازمان گسترش، این دو خودروساز کاملاً خصوصی نیستند و سازمان های دولتی و شبه دولتی در سبد سهام این شرکت ها نقش قابل توجهی دارند. جدول مقابل سهم برخی از این سازمان ها را از سهام دو خودروساز بزرگ کشور نشان می دهد. بر این اساس مشاهده می شود  که حداقل 39 درصد سهام ایران خودرو و 65 درصد سایپا به طور مستقیم و غیر مستقیم در اختیار دولت قرار دارد.

 

محصولات پیشنهادی

دیدگاه خود را ارسال نمایید