سایپا سرچ | لحظه به لحظه با اخبار و قیمت روز خودرو
نگاهی اجمالی به محصول جدید در حال ورود پژو به ایران

نگاهی اجمالی به محصول جدید در حال ورود پژو به ایران

نگاهی اجمالی به محصول جدید در حال ورود پژو به ایران

در بحبوحه بحث تحریم‌های ایران، پژو یکی از اولین شرکت‌هایی بود که با غرب همراه شد و صنعت نه‌چندان مستقل خودروسازی ما را تنها گذاشت، از زیر آن همه مسئولیت و تعهد شانه خالی کرد و رفت. از ترس برخوردهای احتمالی آمریکا و اتحادیه اروپا چنان قافیه را باخته بود که در روز روشن گفت که نمی‌تواند دیگر با ما همکاری کند. گذشت و گذشت. گروه خودروسازی پژو به دلیل از دست دادن بازار پرسود ایران میلیون‌ها یورو در ماه ضرر کردند. حالا که اوضاع فرق کرده و رابطه بین ما و غربی‌ها رو به بهبود است، همه آنها به فکر بازگشتن افتاده‌اند. از بازگشت غول‌های نفتی گرفته تا شرکت‌های بزرگ حوزه صنعت و معدن. چند روز پیش هم دیدیم که مدیرعامل پژو شخصاً آمد و عرض ارادت کرد و این بار با قد خمیده رفت. حالا کاری به این که در بازار خودروی ایران چه می‌گذرد و ما بعد از سی و اندی سال به کجا رسیده‌ایم و از نظر فناوری چه در چنته داریم و در آینده می‌خواهیم جواب پژو را چگونه بدهیم، نداریم.

مهم این است که 5 مدل خودرو از پژو در حال ورود به کشور هستند که اگر خدا بخواهد، حال و هوای پژو سواری در بازار را تغییر می‌دهد.

کراس‌اووری با طعم پاریس

آنطور که در مسئولان ایران خودرو می‌گویند ۲۰۰۸ قرار است پروژه مشترکی باشد بین دو طرف. یعنی اینکه برای تولید آن نیاز به یک خط مونتاژ جدید است. حالا اینکه بعد از چند سال و تا چند درصد داخلی‌سازی می‌شود، بماند برای بعد ولی مهم این است که این خودرو حداقل در اوایل ورودش کاملاً خارجی است. پژو ۲۰۰۸ که داریم درباره‌اش صحبت می‌کنیم،‌ خودرویی است که سال ۲۰۱۳ رونمایی شده است. آنهایی که عاشق سینه‌چاک این خودرو هستند می‌دانند که پلت‌فرم آن همان هاچ‌بک ۲۰۸ است. پلت‌فرمی که نسخه ابتدایی‌اش را روی ۲۰۷ واقعی دیده بودیم. می‌دانید که آن ۲۰۷ که در ایران است در حقیقت ۲۰۶پلاس است. حالا بگذریم. خلاصه که ۲۰۰۸ آمد تا جانشین ۲۰۷ استیشن شود. اساساً معنی کراس‌اوور هم همین است. یعنی شاسی‌بلندی که زیرساخت آن یک خودروی سواری باشد.

پژو برای این فرزندش چند نوع پیشرانه 1.2، 1.4 و 1.6 لیتری در نظر گرفته است. ولی طرف ایرانی دست گذاشته روی مدل 1.6 HDi که بر حسب اتفاق مدل تقویت‌شده 1600 سی‌سی آن است