سایپا سرچ | لحظه به لحظه با اخبار و قیمت روز خودرو
رقابت "سایپا دیزل" و "ایران خودرودیزل" برای جذب غول خودروسازی دنیا

رقابت "سایپا دیزل" و "ایران خودرودیزل" برای جذب غول خودروسازی دنیا

رقابت

بنز که جزو معتبرترین خودروسازان دنیا محسوب می شود، تا همین چند سال پیش با ایران خودرودیزل همکاری مستقیم داشت و برخی محصولاتش در این شرکت مونتاژ می شد، اما پس از تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران، ارتباط این دو قطع و بنز با آبی پوشان جاده ساوه وداع کرد. دامنه همکاری بنز و گروه صنعتی ایران خودرو تا جایی پیش رفته بود که غول آلمانی حتی برخی از مدل های سواری خود را نیز در ایران مونتاژ می کرد و در این بین می توان از بنز مدل E200 نام برد.

با تشدید تحریم ها اما بنز از ایران رفت، تا هم ایران خودرودیزل همکاری معتبر و بین المللی را از دست بدهد و هم  خط تولید ایران خودرو با مهمان لوکس خود وداع کند. با این حال، پس از پیشرفت مذاکرات هسته ای و بیشتر شدن احتمال توافق میان ایران و گروه کشورهای 1+5 و قوت گرفتن لغو تحریم ها، زمزمه های آشتی بنز و ایران خودرو به گوش رسید تا مشخص شود دو دوست قدیمی هنوز همدیگر را فراموش نکرده اند.

حالا اما سر و کله یک رقیب دیگر پیدا شده؛ سایپادیزل؛ شرکتی که تا دیروز رقیب ایران خودرودیزلی ها در بازار خودروهای تجاری محسوب می شد و حالا رقیب شان در شراکت با بنز. آن طور که مدیرعامل سایپادیزل خبر داده، امضای قرارداد جوینت‌و نچر با بنز برای تولید کامیون‌های سبک، سنگین، کشنده، اتوبوس و مینی‌بوس در حال انجام است. این در شرایطی است که ایران خودرودیزلی ها تاکید دارند "بنز" همکار آنها است و طبق قانون وزارت صنعت، معدن و تجارت (قانونی که می گوید یک شرکت خارجی نمی تواند به طور همزمان با دو شرکت ایرانی همکاری داشته باشد) سایپادیزل امکان شراکت با این خودروساز آلمانی را نخواهد داشت.
نکته قابل تامل اینجاست که چطور این نکته را مدیر عامل سایپا دیزل نمی داند.
در این شرایط باید منتظر تعیین تکلیف نهایی پرونده هسته ای ایران در تیر ماه امسال ماند و دید عروس آلمانی در نهایت به حجله ایران خودرودیزل خواهد رفت یا سایپادیزل دلش را خواهد ربود.

محصولات پیشنهادی

دیدگاه خود را ارسال نمایید