مشاهده مطالب

نگاهی به 5 خودرو سنگین آسیایی در صورت عرضه در ایران

به گزارش سایپا سرچ  جدا از محصولات وارد‌شده چینی، نمونه‌هایی هم هستند که به خاطر حضور در‌ کشور‌های شرقی که چندان از قوانین تحریم ایران تبعیت نمی‌کنند و به خاطر داشتن همکاری با سازندگان معتبر اروپایی و آسیایی، می‌توانند در صورت ورود به کشور موفق ظاهر شوند و جنس و محصول خوبی نیز نصیب رانندگان و خریداران ایرانی شود. در این مطلب نگاهی به این لیست 5 تایی در بازار کشنده‌ها می‌اندازیم.

بهارات بنز
بهارات بنز که به معنی بنز هندی است، در سال 2008 با شراکت مرسدس بنز و کمپانی هیرو هند تاسیس شد. این مجموعه به ساخت خودرو‌های تجاری سنگین مشغول است و در رده کشنده، 3 محصول دارد. از مهم‌ترین امتیازات این شرکت این است که کاملا زیر نظر مرسدس بنز فعالیت دارد و از این نظر می‌توان به تکنولوژی بالای آن ایمان داشت. این سه کشنده در دو نوع دو و سه‌محور ساخته شده‌اند و یکی از ضعف‌های آنها توان کم موتور است که البته برای کاربری‌هایی در راه‌ها و مسیر‌های کوتاه‌تر مناسب است، اما شاید برای تردد در همه نقاط کشورمان مناسب نباشد. این دقیقا همان سیستمی است که کمپانی‌های معروف اروپایی در کار دارند و توان‌های مختلفی حتی به ظاهر کم برای کاربران گوناگون با نیاز‌های مختلف در اختیار آنها قرار می‌دهند. نمونه اول یک کشنده سه‌محوره است که تناژ ناخالص مجموع آن 49 تن بوده و موتوری 6.4 لیتری با 280 اسب بخار قدرت دارد. کشنده دوم و سوم از یک اتاق و شاسی بهره می‌برند و تناژ ناخالص ترکیبی آنها نیز 42 تن است. با این تفاوت که یک نمونه از موتور 6.4 لیتری 280 اسب بخاری و دیگری از موتور 230 اسب بخاری با همین ظرفیت بهره می‌برد.
گشتاور نمونه اولی و دومی برابر با 1100 نیوتن متر در دور موتور 1200 تا 1600 دور دردقیقه است و این در حالی است که موتور کم‌توان‌تر در همین بازه از دور موتور 810 نیوتن متر گشتاور دارد. جعبه دنده هر سه مدل نیز 9 دنده با یک دنده عقب و یک دنده کرال است.

میتسوبیشی فوسو
میتسوبیشی فوسو نیز از زیرمجموعه‌های دایملر بنز محسوب می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین سازندگان خودرو‌های کار و تجاری در دنیاست.  این شرکت که صادرات گسترده‌ای به همه نقاط دنیا دارد، از توان مهندسی و فنی و تکنولوژی بالایی نیز بر‌خوردار است و نمونه‌های سبک آن را در قالب جرثقیل می‌توان در کشورمان دید. همان‌طور که گفتیم این شرکت ژاپنی، بیشتر در حوزه خودرو‌های سبک وزن تخصص دارد اما در رده‌های دیگر نیز حضور فعالی داشته و یک نمونه کشنده نیز در لیست محصولاتش به چشم می‌خورد. این کشنده که FZ نام دارد در دو نوع دو و سه‌محوره ساخته می‌شود و نمای کلی و کابین آن بسیار شبیه به محصولات بهارات بنز است. این شباهت در بخش قوای محرکه و فنی آنها نیز دیده می‌شود به طوری که پیشرانه مدل سه‌محوره همان موتور 280 اسب بخاری و برای نمونه دومحوره نیز همان موتور 230 اسبی است. اما این محصول برای عرضه در بازار ژاپن است و کشنده صادراتی میتسوبیشی فوسو، سوپر گریت نام دارد. این کشنده که نمای بیرونی آن یک نمونه مدرن و به‌روز را نمایش می‌دهد از پیشرانه 13لیتری 512 اسب بخاری بهره می‌برد که هنوز چنین قدرتی با این حجم موتور در کشورمان عرضه نشده است. سوپر گریت از تکنولوژی بالایی در بحث فنی و قوای محرکه برخوردار است که حاصل از تلاش هر دو تیم ژاپنی و آلمانی است. جعبه دنده‌های مختلفی برای این محصول در نظر گرفته شده که برای بازار‌های صادراتی آن، جعبه دنده 12‌سرعته INOMAT نصب می‌شود که گیربکسی پیشرفته و خودکار است و بنا به شرایط جاده، نحوه رانندگی و فشار وارده به موتور اقدام به انتخاب بهترین دنده مورد نظر می‌کند.

 

هینو موتورز
محصولات هینو در سال‌های قبل از انقلاب در کشورمان موجود بود و به بازار آمده بودند و از کامیونت و کامیون‌های سبک تا کشنده نیز در دسترس خریداران قرار داشت. اما روند عرضه محصولاتش ادامه پیدا نکرد و فقط محدود به ورود نمونه‌های سبک جرثقیل از کشور‌های شرقی در سال‌های دهه 70 شد. محصولات هینو در 3 سری عرضه می‌شوند که سری 700 آن، قوی‌ترین آنها بوده و یک کشنده در بین خود دارد. این کشنده که طراحی خارجی آن نیز قابل قبول است از یک موتور 12.9 لیتری یورو 5 با تکنولوژی SCR استفاده می‌کند که قادر است 3 خروجی 440، 450 و 480 اسب بخار را در اختیار راننده قرار دهد. این کشنده که همراه با مدل‌های کامیونی خودش در انواع دو محوره 4x2 و سه‌محوره 6x4 یا چهارمحوره 8x4 ساخته می‌شود، می‌تواند به دلخواه خریدارش یکی از دو گیربکس 18سرعته دستی و یا 16سرعته اتومات را‌ روی خود داشته باشد. هینو بازار گسترده‌ای در آمریکا و استرالیا دارد و صد در صد در صورتی که در کشورمان عرضه شود، موفقیت بسیار بالایی می‌تواند پیدا کند.

ایچر

ما ایرانیان چندان از محصولات هندی دل خوشی نداریم و خیلی مواقع نمونه‌های چینی را بهتر از هندی‌ها می‌دانیم. اما این قضیه زمانی که پای تکنولوژی و سرپرستی شرکت بزرگی مثل ولوو در میان باشد، خیلی فرق می‌کند.
Eicher کمپانی  هندی سازنده خودرو‌های کار و تجاری است که در سال 1948 تاسیس شده است و در سال 2008 نیز توسط ولوو سوئد به منظور حضور ولوو در این منطقه، به صورت شراکت 50-50 در آمده است.
محصولات این شرکت چندان رنگ و بوی مدرن بودن ندارند اما این قضیه برای سری محصولات  Pro-series مدل 8000 که از زمان به میان آمدن نام ولوو پا در میدان گذاشته‌اند، صادق نیست. نمای کلی اتاق این محصول هر چند متفاوت از ولوو‌هاست اما برای ما ایرانیان نیز ناآشنا نیست و با اولین نگاه متوجه می‌شویم که اتاق همان اتاق دانگ‌فنگ‌های موجود در کشورمان است و این به خاطر شراکت دانگ‌فنگ و ولوو است که باعث شده ‌تا اتاق آن در محصولات هندی نیز دیده شود، هر چند که نمای کلی بهتر از دانگ‌فنگ‌های سری D و T است.
در این سری 2کشنده وجود دارد که یکی 6x4 و دیگری 6x2 است. هر دو آنها از پیشرانه 7 لیتر با قدرت 280 اسب بخار بهره می‌برند که قادر است تا 1050 نیوتن متر را در دور موتور پایین 1100 تا 1700 دور در دقیقه در دسترس قرار دهد. همچنین جعبه دنده این کشنده 9 سرعته بوده و تکنولوژی محور‌های آن از ولوو قرض گرفته شده است. این کشنده 49تن را به خاطر حضور نام ولوو در ساخت و تامین برخی از قطعاتش می‌توان برتر از دانگ‌فنگ‌ها دانست و این در حالی است که دانگ‌فنگ‌های موجود در کشورمان حداقل از بسیاری از چینی‌های هموطن و رقیب، بهتر جواب پس داده‌اند.

تاتا موتورز

تاتا موتورز هند یکی از بزرگ‌ترین سازندگان خودرو در آسیا محسوب می‌شود که روزگاری نیز زمزمه حضور خودرو‌های سبک آن به خاطر شرایط خاص این شرکت که گفته می‌شود ریشه‌ای ایرانی در آن وجود دارد و همچنین وجود آن در کشور هند، شنیده می‌شد. خودرو‌های کار و تجاری موجود از این شرکت در کشورمان، شاید امروزه به تعداد چند ده دستگاه نرسد که آنها هم بعید است عملیاتی باشند و بتوانند خود را تکان دهند چرا که همگی برای دوران قبل از انقلاب اسلامی هستند. اما تاتا موتورز که امروزه قسمت تجاری‌سازی دوو کره جنوبی را نیز زیر سلطه خود دارد، در بین محصولاتش کشنده‌ای زیبا و مدرن به نام Prima دارد که حرف‌های زیادی برای گفتن در برابر رقبای چینی  و هندی‌اش خواهد داشت. این کشنده در دو سری معمولی و LX عرضه می‌شود که از موتور‌های 227 و 267 اسب بخاری بهره می‌برند که نمونه 227 اسب بخاری آن برای تردد در جاده‌های کشورمان چندان قابل قبول نیست. نمونه 267 اسب بخاری که مثل مدل ضعیف‌تر از موتور 6.7 لیتری بهره می‌برد، گشتاوری در حدود 970 نیوتن متر دارد. همچنین تمام این مدل‌ها به جعبه دنده‌های 8 سرعته با یک دنده کرال و یک دنده عقب مجهز هستند. اما مدل پرقدرت‌تری از پریما نیز وجود دارد که کد 4938 داشته و کشنده‌ای 49 تن است که از موتور 370 اسب بخاری کامینز با گیربکس 9 سرعته ساخت ایتون بهره می‌برد. همچنین موتور 8.85 لیتری این کشنده سه‌محوره 1550 نیوتن متر گشتاور خروجی دارد که برای رقابت با نمونه‌های شرقی کافی است.

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران

     

    مارادرگوگل محبوب کنید: