مشاهده مطالب

دنا در دستور كار شوراي رقابت قرار كرفت

به گزارش سایپا سرچ تاخير در تحويل خودروي دنا در حالي وارد دومین ماه خود شده است كه مدارک قیمت‌گذاری این خودرو هنوز به شورای رقابت نرسیده است.اگرچه پيش از اين قيمت اين خودرو از سوي مديرعامل ايران‌خودرو حدود 48 ميليون تومان اعلام شده بود، اما رئيس شوراي رقابت از كامل نبودن مدارك اين خودرو براي تعيين قيمت آن مي‌گويد.

رضا شيوا در اين زمينه مي‌گويد: از آنجا كه اين خودرو محصولي جديد است، شوراي رقابت در گام نخست بايد هزينه‌هاي توليد آن را آناليز كند تا مشخص شود قيمت اعلام شده براي اين خودرو درست است يا خير.  شيوا در ادامه با اشاره به اين موضوع كه چنانچه دنا قدرت رقابت با ديگر محصولات بازار را داشته باشد، شوراي رقابت در قيمت آن دخالت نخواهد كرد، مي‌گويد: با توجه به اينكه پلت‌فرم دنا همان پلت‌فرم سمند است بايد بعد از انجام بررسي‌هاي لازم ببينيم كه چه تغييرات اساسي در پلت‌فرم يا موتور و ساير بخش‌هاي اين خودرو ايجاد شده است، بعد از آن اگر متوجه شويم كه دنا از نظر كيفيت و قيمت قدرت رقابت با محصولات وارداتي یا داخلی بازار را دارد، ديگر دخالت شوراي رقابت در قيمت‌گذاري آن لزومي نخواهد داشت و اين بازار است كه قيمت اين خودرو را تعيين خواهد كرد.

شيوا در حالي از رقابت‌پذير بودن خودروي دنا، خصوصا با خودروهاي وارداتي مي‌گويد كه تاكيد دارد هنوز از سوي شوراي رقابت بررسي دقيق فني براي تشخيص رقابت‌پذير بودن دنا با خودروهاي وارداتي انجام نشده است.

بر این اساس به نظر مي‌رسد تنها رقيب دنا در حال حاضر تندر 90 دنده اتومات با قيمت 46 ميليون تومان باشد كه آن‌هم تنها در ايران‌خودرو به توليد مي‌رسد. بنابراين چنانچه وجود تندر و دنا در كنار يكديگر از نگاه شوراي رقابت به معناي رقابت اين دو محصول با يكديگر باشد، ممكن است بعد از ارزش‌گذاري اوليه دنا، شوراي رقابت از قيمت‌گذاري اين خودرو كنار بكشد.

 

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران

     

    مارادرگوگل محبوب کنید: