مشاهده مطالب

خودروسازان و خودروسواران، متهمان اصلی تلفات جاده ای

به گزارش سايپا سرچ  بنا بر آمارهای جهانی، ایران از میان 180 کشور در تلفات جاده‌ای رتبه 177 را کسب کرده، این درحالی است که هنوز اجماعی در مورد علل رسیدن به چنین رتبه‌ای میان مسوولان وجود ندارد. در این بین برخی نبود فرهنگ رانندگی میان مردم را علت ازدیاد تلفات جاده‌ای می‌خوانند و برخی دیگر کیفیت خودروهای داخلی را در این زمینه دخیل می‌دانند.

گذشته از مباحثی همچون وجود خودروهای فرسوده و عدم استاندارد برخی از جاده‌های کشور، کیفیت خودروهای تولیدی و همچنین فرهنگ رانندگی از متهمان اصلی تلفات جاده‌ای در کشور شناخته می‌شوند. بر این اساس چهل‌و‌سومین برنامه مناظره نیز شنبه شب با حضور کارشناسان، منتقدان و مسوولان به بررسی علل وجود تلفات بالای انسانی در جاده‌های کشور اختصاص پیدا کرد. در بحث آزاد مناظره نیز طبق یک نظرسنجی درخصوص مهمترین علت تصادفات در ایران مردم عنوان داشتند که فرهنگ رانندگی و کیفیت خودروها جزو مهم‌ترین‌ دلایل تصادفات در کشور هستند. اما در این برنامه مرتضی شفیعی، معاون مهندسی سایپا به دفاع از عملکرد شرکت متبوعش در تولید خودروی پراید پرداخت. خودرویی که طبق آمارهای موجود بالاترین آمار تصادفات جاده‌ای را به خود اختصاص داده است.در این زمینه شفیعی با ذکر این مطلب که پراید خودرویی 5 هزار دلاری است و در کجای دنیا خودرویی با این قیمت این همه استاندارد دارد، تاکید کرد که این خودرو تست کرش را در شرکت‌هایی که مرسدس درآنها تست می‌شود انجام داده و اين تست‌ها را پاس کرده است.

در ادامه معاون مهندسی سایپا با اشاره به اینکه هم‌اکنون 7 تا 8 هزار خودروی عمومی فاقد استاندارد در جاده‌های کشور حرکت می‌کنند، تاکید کرد که در چنین شرایطی وقتی یک راننده ماشین جلو و پشت سرش هیچ استانداردی نداشته باشد، چگونه می‌تواند احساس امنیت کند. وي همچنين اظهار داشت كه باید توجه داشت که بحث خودرو با خودروساز متفاوت است. در ادامه شفیعی همچنین با انتقاد از عملکرد راهور ناجا به این نکته نیز اشاره کرد که با توجه به اینکه ما از سال 89 پلت‌فرم خودروي پراید را کاملا تغییر دادیم، به پلیس اعلام کردیم که گزارش دقیقی از علت تصادفات خودروي پراید را به ما ارائه دهد تا متوجه شویم که مشکل از کجا نشأت می‌گیرد ولی متاسفانه این گزارش‌ها به دست ما نرسید. سردار مهماندار، فرمانده پليس راه كشور نیز در این برنامه با تاکید بر اینکه هیچ رقابتی میان خودروسازان وجود ندارد، عنوان کرد که خودروسازان ما می‌گویند استانداردهای تولید در حد استانداردهای اروپا است ولی باید به این نکته توجه داشت که این استانداردها کف استانداردهای تولیدات اروپایی است.

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران

     

    مارادرگوگل محبوب کنید: