مشاهده مطالب

جدول درصد تغییر قیمت سوخت

با این‌که تقریبا تمام مقامات ارشد دولتی بارها وعده داده بودند که قیمت بنزین با شیب ملایم و بسیار ملایم افزایش خواهد یافت و مردم کمترین اثر آن را حس خواهند کرد، اما اعلام قیمت‌های جدید بنزین و میانگین 55 درصدی رشد آن، در تقابل با این وعده‌هاست.

به گزارش خبرنگار ما، از بهمن سال گذشته که مباحث بودجه‌ای اجرای مرحله دوم هدفمندی نقل رسمی و کارشناسی شد، شخص رئیس‌جمهور، معاونان وی، وزیر اقتصاد، وزیر نفت و دیگر مقامات ارشد اقتصادی مکررا به مردم وعده دادند رشد قیمت بنزین ملایم و بسیار ملایم خواهد بود؛ طوری که اثر آن بر زندگی مردم و سطح عمومی قیمت‌ها چندان آشکار نخواهد بود. افکارعمومی نیز با تکیه بر همین وعده‌ها چشم انتظار اعلام قیمت‌های جدید ماند. اما اعلام این قیمت‌ها بسیاری را غافلگیرکرد؛ زیرا رشد قیمت‌ها بیش از چیزی بود که انتظار می‌رفت. بر این اساس قیمت بنزین معمولی یارانه‌ای 75 درصد، سوپر یارانه‌ای 60 درصد، بنزین معمولی آزاد 43 درصد و بهای بنزین سوپر آزاد 37 درصد افزایش یافت. یک میانگین‌گیری ساده نشان می‌دهد دولت قیمت بنزین را به طور متوسط 53 درصد افزایش داده است؛ افزایشی که شاید چندان معنای شیب ملایم و بسیار ملایم را تداعی نکند. این شیب ملایم و بسیار ملایم درباره قیمت گازوئیل نیز مشاهده نمی‌شود؛ زیرا میانگین موزون قیمت آن 55 درصد است. افزایش قیمت سی.ان.جی و گاز مایع نیز به ترتیب 45 و 20 درصد افزایش یافته است و گاز مایع کمترین افزایش قیمت و بنزین معمولی یارانه‌ای بیشترین افزایش قیمت را شاهد بوده است.

قیمت‌های جدید 3 حامل انرژی

در همین حال شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نرخ جدید فرآورده‌های خود را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران پنجشنبه شب گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هیات وزیران در اجرای مصوبه مجلس در قانون بودجه سال 1393 نرخ‌های جدید بنزین، نفت گاز و سی.ان.جی را برای اجرا از ساعت 24 (پنجشنبه) چهارم اردیبهشت به ترتیب زیر به تصویب رساند.

بر این اساس بهای جدید نفت گاز هر لیتر 250 تومان، بنزین سهمیه‌ای هر لیتر 700 تومان، بنزین آزاد هر لیتر هزار تومان، بنزین سوپر سهمیه‌ای هر لیتر 800 تومان، بنزین سوپر آزاد هر لیتر 1100 تومان، بهای هر متر مکعب گاز سی.ان.جی برای خودروها 450 تومان و قیمت بنزین تحویلی به خودروهای دولتی هر لیتر هزار تومان خواهد بود.

این شرکت در اطلاعیه خود تاکید کرده است که سهمیه‌های 400 تومانی باقیمانده در کارت‌های سوخت خودروهای سواری شخصی و موتورسیکلت‌ها کماکان معتبر است و دارندگان کارت‌های سوخت می‌توانند این سهمیه‌ها را با همان نرخ 400 تومانی قبلی از جایگاه‌ها دریافت کنند.

60 لیتر سهمیه بنزین ٧٠٠ تومانی قابل برداشت شد

در همین حال اعلام شد، سهمیه ٦٠ لیتری بنزین با نرخ ٧٠٠ تومان به کارت‌های سوخت واریز شده و با اتمام سهمیه بنزین ٤٠٠ تومانی قابل برداشت است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کشور در گفت‌وگو با شانا افزود: پس از این که سهمیه ٤٠٠ تومانی کارت‌ها به پایان برسد، به صورت خودکار ٦٠ لیتر سهمیه ٧٠٠ تومانی قابل برداشت خواهد بود.

مصطفی کشکولی با بیان این که از ساعت ٢٤ پنجشنبه چهارم اردیبهشت ٦٠ لیتر سهمیه بنزین ٧٠٠ تومانی در کارت سوخت همه خودروهای شخصی شارژ شده است، افزود: پس از اتمام دو سهمیه ٤٠٠ و ٧٠٠ تومانی در کارت‌ها مردم می‌توانند از ٥٠٠ لیتر سهمیه بنزین آزاد هزار تومانی استفاده کنند.

بنزین ایران؛ همچنان جزو ارزان‌ترین‌های جهان

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز با اشاره به این‌که قیمت سوخت خودرو در ایران همچنان از ارزان‌ترین‌ها در جهان است، نوشت: اگر روحانی بتواند وضع اقتصادی کشور را بهبود بخشد، مردم اقدام اخیر دولت وی را در افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل های انرژی خواهند بخشید.

به گزارش تسنیم، این خبرگزاری آمریکایی در تحلیلی با اشاره به افزایش قیمت حامل‌های انرژی در ایران نوشت: این افزایش قیمت‌ها، میزان محبوبیت روحانی را در بین مردمی که او به آنها وعده داده بود تورم را کنترل خواهد کرد، به بوته آزمایش خواهد گذاشت.هر چند با وجود این افزایش قیمت‌ها، قیمت سوخت خودروها در ایران همچنان از ارزان‌ترین‌ها در جهان به شمار می‌رود، اما افزایش‌های اخیر در کشوری که یک چهارم بزرگسالان آن بیکار هستند یا کار نیمه‌وقت و غیرثابتی دارند، چندان خوشایند نخواهد بود.

روحانی که در انتخابات ژوئن گذشته، به صورت غیرمنتظره‌ای به پیروزی رسید، گفته است، پول حاصل از کاهش اختصاص یارانه‌ها در جهت تولید شغل برای جوانان هزینه خواهد شد.

اگر او بتواند ایرانیان را متقاعد کند، می‌تواند وضع اقتصادی کشور را بهبود بخشد و در این صورت ایرانی‌ها ممکن است وی را به خاطر افزایش قیمت‌های اخیر که در کوتاه مدت تلاش‌هایش برای کاهش نرخ تورم را خنثی خواهد کرد، ببخشند.

افزایش قیمت بنزین نسبت به دولت قبل کند است

مشاور رئیس‌جمهور در امور اقتصادی گفت: افزایش قیمت بنزین نسبت به افزایشی که در دوره دولت گذشته داشتیم و قیمت بنزین از صد تومان به 400 تومان رسید کند است.

مسعود نیلی در گفت‌وگو با ایلنا در پاسخ به این‌که آیا مقایسه بین بد و بدتر و توجیه افزایش بیش از 40 درصدی قیمت بنزین با یادآوری دوران دولت قبلی صحیح است، افزود: با توجه به این‌که افزایش قیمت حامل‌های انرژی مطابق با قانون باید صورت می‌گرفت، دولت در شرایط اقتصاد کنونی افزایش 43 درصدی را برای بنزین آزاد و 75 درصدی را برای بنزین سهمیه‌ای، مناسب ارزیابی کرده است.

جدول درصد تغییر قیمت سوخت

 

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران

     

    مارادرگوگل محبوب کنید: