مشاهده مطالب

نام گذاری خودروها به سبک کاملا ایرانی

دوو 2000 (دوو اسپرو)

البته این مورد را تا حدودی می‌توان معقول و منطقی دانست. اگر به نوشته‌های پشت دوو اسپرو دقت کنید، در گوشه سمت چپ بالای چراغ به هم پیوسته این خودرو، حجم موتور پیشرانه را خواهید دید. در نتیجه بسیاری از ایرانی‌ها، بدون دقت به نوشته روی چراغ عقب خودرو، دوو اسپرو را دوو 2000 می‌خوانند‌!

نیسان آبی (وانت زامیاد)

شاید اگر روزی که سایپا تصمیم به تولید این خودرو گرفت، با رنگ‌هایی همچون سفید، مشکی، قرمز، زرد و... آشنایی داشت، این خودرو محترم(!) نام‌های زیباتری می‌گرفت. البته سعی کردیم تا حد امکان از نام زیبای این خودرو استفاده کنیم؛ از خدا که پنهان نیست، از شما چه پنهان! خانواده رد می‌شود، وگرنه نام‌های دیگری هم بود!!

 

 

 

بنز اتاق تانک
(مرسدس بنز S کلاس W140)W140 یا همان مرسدس بنز اس‌کلاس دهه 90 میلادی، در ایران با نام بنز اتاق تانک مشهور است! اما چرا؟! این مرسدس آنقدر بزرگ و عریض و طویل بود که خودرو‌دوستان وطنی آن را با تانک یکی کرده‌اند‌! یا شاید هم در جریان تصادفات آنقدر محکم بوده که مقاومت بدنه آن همچون یک تانک به نظر می‌رسد‌!

 

 

گالانت عینکی
(میتسوبیشی گالانت نسل هفتم)

باور کنید این گالانت نه کور است و نه چشمانش ضعیف‌! یا حتی برای خودنمایی عینک دودی به چشم نزده؛ تنها دلیل انتخاب این اسم، شباهت چراغ‌های جلوی این خودرو به عینک‌های آدم‌های متشخص است (ما که ندیدیم، متشخص‌ها عینک بزنند! اصولا لیزر می‌کنند!!).

جیپ آهو (جیپ واگِنیر)

شاید این خودرو تنها آهویی باشد که جثه ظریف و نحیف ندارد! البته این خودرو توسط مونتاژ‌کننده‌اش در کشور این نام را گرفته بود و شاید تنها دلیل انتخاب این نام مستعار، پتانسیل قوی خودرو در سفرهای آفرود باشد. البته باز هم تاکید می‌کنیم که شاید این آهو از اضافه وزن رنج می‌برد‌! چه بدانیم‌!

  ب‌ام‌و اتاق مشهدی
  (ب‌ام‌و سری5 E60)

با احترام کامل به خوانندگان اهل مشهد هفته‌نامه، یکی از جالب‌ترین نام‌های مستعار دنیای خودرو را می‌توان این مورد خاص دانست‌! این ب‌ام‌و به خاطر محبوبیت بسیار زیاد در بین نمایشگاهداران و رانندگان مشهدی، به این نام مشهور شده. البته از این نام می‌توان اینگونه برداشت کرد که کابین E60، بنا بر سلیقه اساتید مشهدی چیده شده‌اند‌!

سیتروئن ژیان
(سیتروئن Dyane)

راستش را بخواهید شنیده بودیم یک شیر را ژیان خطاب کنند، یا حتی یک پهلوان! اما نامگذاری یک خودروی کوچک شهری که از سال 1967 به بازار عرضه می‌شد، یا چنین نام پرهیبتی، کمی جای تامل دارد! البته شاید دیان در زبانشان نچرخیده و به ژیان تغییر پیدا کرده؛ یا حتی شاید اشتباه تایپی بوده؛ به هر حال حروف «د» و «ژ» به هم نزدیکند؛ هرچند در آن زمان کامپیوتری وجود نداشته‌!!

بنز معماری
(مرسدس بنز W114/W115)

شنیده‌اید که می‌گویند فلان خانه «معمار‌ساز» است؟! البته باور کنید که این جمله مرسوم هیچ ربطی به بحث ما نداشت. صرفا جهت خالی نبودن عریضه عرض شد‌!  این سدان خانوادگی به دلیل محبوبیت در میان معمارها، به این نام مرسوم شد. البته جالب است بدانید در خارج از کشور محصولات کمپانی «ساب» به این نام مشهور هستند. بنز معماری در دو نوع کوپه و سدان ساخته شد.

گالانت کوسه‌ای
(میتسوبیشی گالانت نسل ششم)ما که نتوانستیم، اما اگر یک روز کسی که این نام را روی این گالانت گذاشته پیدا کردید، حتما بپرسید که آیا گالانت‌های منطقه زندگی آنها شنا می‌کنند؟! یا حتی سوال کنید کدام کوسه‌ای را دیده‌اند که چراغ و جلو پنجره و لوگوی میتسوبیشی داشته باشد؟! بعضی‌ها بر این عقیده‌اند که نسل ششم گالانت، بسیار به کوسه شبیه است‌! به حق چیز‌های نشنیده !!

 

تویوتا عراقی
(تویوتا کرونا نسل ششم)

ما هم می‌دانیم که تویوتا هیچ خط تولیدی در عراق و کشورهای عربی ندارد اما داستان از این قرار است که در جریان 8 سال جنگ تحمیلی، تعدادی تویوتا کرونا از کشور عراق به ایران وارد شد که از این رو این خودرو را تویوتا عراقی می‌نامیدند. جالب اینجاست که این تویوتاها از ضعف شدید در بخش خدمات رنج می‌بردند.

 

بنز دانشجویی
(مرسدس بنز W123)

باور بفرمایید، باور بفرمایید، به همین برکت قسم، ما هم دانشجو هستیم! اما مرسدس بنز نداریم! پس مسلما این مرسدس خودروی محبوب دانشجوها برای خرید نبوده. اما در آن روزها، قوانینی برای واردات خودرو توسط دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول تحصیل بودند وجود داشت که به نوعی کمک خرج درس خواندن آنها باشد. آنها هم دیواری کوتاه‌تر از مرسدس بنز 230E پیدا نمی‌کردند و از این رو این خودرو را بنز دانشجویی می‌نامند.

کاپریس تخم‌مرغی
 (شورولت کاپریس نسل چهارم)

در اوایل دهه 90 میلادی، تعدادی شورولت کاپریس نسل چهارم به ایران راه پیدا کرد که عمدتا از نمونه‌های مربوط به سال 1992 بودند. این نسل از کاپریس نسبت به نسل قبلی طراحی رادیکال و نرم‌تری داشت، از این رو در بین خودرودوستان با نام شورولت کاپریس تخم مرغی مشهور شد.

پیکان چراغ بنزی
(پیکان دولوکس فیس‌لیفت)

آنقدر بنز بنز کردیم که آخر سر پیکان هم به بنز مرتبط شد!! در سال 1359، فیس‌لیفتی‌ روی پیکان انجام گرفت که چراغ جلوی خودرو به نمونه بزرگ‌تر در کنار جلوپنجره استیل تغییر یافت. در نتیجه رخ خودرو کمی به مرسدس بنز‌های همدوره شباهت پیدا کرد و نام این خودرو به پیکان چراغ بنزی تغییر یافت.

 

فولکس قورباغه
(فولکس واگن بیتل)
اگر زمانی که دکتر فردیناند پورشه این خودرو را طراحی کرد می‌دانست در آینده چه نام‌هایی به محصول محبوبش می‌بخشند، هیچ وقت چنین کاری نمی‌کرد! البته خودشان سر شوخی را باز کردند؛ معنی تحت‌اللفظی Beetle در زبان لاتین «سوسک» است؛ اما از آنجا که هنر نزد ایرانیان است و بس، ما نام بهتری برای این خودرو انتخاب کردیم؛ ما آن را قورباغه می‌نامیم!

 

پاژن موتور سانتافه
(پاژن 6 سیلندر)

اگر هیوندای می‌دانست که بازاری‌ها از نام محصولشان ‌ روی یک خودروی دیگر هم استفاده می‌کنند، بدون‌شک با پاهای خودش جهت قدردانی خدمت می‌رسید‌! پیشرانه پاژن 6 سیلندر 3لیتری، هیچ وجه تشابهی با پیشرانه مورد استفاده روی هیوندای سانتافه یا آزرا ندارد و این اصطلاح تنها برای فروش بهتر این خودرو در بین برخی دلالان و بازاری‌ها باب شده. از نظر ما خودِ سانتافه هم باید پیشرانه‌اش را از یک خودروی دیگر قرض بگیرد، چه برسد به این که برای خودرویی دیگر اسم و رسم بیاورد‌! رجوع شود به همان ضرب‌المثل قدیم؛ کوری عصاکِشِ کوی دگر شد‌!!

تویوتا شکاری
(تویوتا کارینا TA14 و Ta12)
 تویوتا کارینا 1977 در استان خراسان با نام‌های مستعاری همچون تویوتا خرگوشی و تویوتا شکاری مشهور است. دلیل انتخاب این نام‌های عجیب و غریب هم کمی جای بحث دارد. شاید اگر دو نام این خودرو را ترکیب کنیم بتوان اینگونه نتیجه‌گیری کرد که در منطقه مذکور، شکارچیان با این تویوتا به شکار خرگوش می‌رفتند‌!

فولکس هلال احمری
(فولکس واگن 181)
 شاید این خودرو را بتوان بشردوستانه‌ترین محصول فولکس واگن دانست؛ هرچه نباشد از اعضای زحمتکش نیروهای هلال احمر است و احترامش واجب‌! فولکس واگن 181 به دلیل استفاده در ناوگان حمل و نقل نیروهای هلال احمر به این نام مشهور شد.

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران

     

    مارادرگوگل محبوب کنید: