مشاهده مطالب

سیرتکامل خودروی فوتبالیست‌های ایرانی

پیشرفت فوتبالیست‌ها در زندگی‌شان فقط به بعد ورزشی آنها محدود نمی‌شود، آنها به موازات این‌که در فوتبال پیشرفت می‌کنند در سطوح دیگر زندگی خصوصی و اجتماعی خود نیز با پیشرفت‌های مختلفی روبه‌رو می‌شوند.

از یک تیم به تیم دیگر می‌روند، گاهی اوقات پایشان به لیگ کشورهای خارجی هم باز می‌شود و به همین ترتیب پیشرفت در فوتبال باعث می‌شود به مرور قراردادهای بهتر و بهتری ببندند تا به لطف این قراردادها که گاه به مرز چند میلیارد می‌رسد بسیار پولدار شوند. فوتبالیست‌های زیادی بوده‌اند که از هیچ به همه چیز رسیده‌اند. میان تمام تغییراتی که فوتبالیست‌ها در زندگی ورزشی و اجتماعی خود تجربه کرده اند تغییر مدل خودرو یکی از همین تغییرات است که برای دوستداران و طرفداران فوتبال بسیار جالب توجه جلوه می‌کند. فوتبالیستی که زمانی پیکان سوار می‌شد اکنون به کمتر از بی ام و رضایت نمی‌دهد. سیر تکامل و ارتقای سطح مدل خودروی فوتبالیست‌ها که در این نوشتار به آن پرداخته‌ایم شاید برای بسیاری از دوستداران فوتبال جالب باشد.

دایی؛ از رنو تا مرسدس بنز

مردی که امروز مازراتی و پورشه سوار می‌شود برای نخستین بار در دهه 70 خودرو خرید. نخستین خودروی سرمربی کنونی پرسپولیس، یک دستگاه خودروی رنوی فرانسوی بود. او پس از این‌که رنویش را فروخت یک پیکان جوانان خریدار و پس از آن تویوتا و بعد از آن دوو سیلو سوار شد. اما هنگامی تغییر اساسی در خودروی‌ سواری دایی به وجود آمد که او در سال 1376 به لیگ بوندسلیگای آلمان و باشگاه آرمینیا بیله‌فلد راه یافت. او در بازگشت به ایران یک بی‌ام و گرانقیمت خرید اما زود آن را فروخت، چرا که علاقه اصلی او مرسدس بنزهایی بود که در بدو ورود به ایران توجه زیادی به خود جلب کردند. علی دایی مابین سال‌های 78 تا 84 انواع بنزهای مختلف را سوار شد و مدل تغییر داد، اما در سال 84 یک خودروی شاسی بلند را که همان پرادو باشد برای خود خرید. این پرادو باز هم تغییر کرد. علی دایی پرادوی ابتدایی‌اش را با یک پرادوی چهار در و حجیم‌تر عوض کرد. ماجرای تصادف علی دایی با این پرادو در اواخر سال 90 را که می‌دانید. پس از این حادثه بود که او برای همیشه پرادو سواری را کنار گذاشت. از آن زمان تاکنون اشتهای علی دایی برای خرید خودرو‌های گران قیمت بیشتر شده است. او اکنون یک پورشه، یک لکسوس شاسی بلند، یک مرسدس بنز آخرین سیستم و از همه مهم تر یک مازراتی دارد که این آخری حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان قیمت دارد.